logo unii europejskiej flaga Polski logo BIP
Logo szpitala
szpitaloborniki

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach

call
61 29 73 600

Sygnaliści

Procedura zgłaszania naruszeń prawa – Sygnalista

Działając w oparciu o Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii oraz z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024, poz. 928) w SP ZOZ w Obornikach opracowano Procedurę: Procedura wewnętrznych zgłoszeń naruszeń prawa, podejmowania działań następczych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Obornikach.

Celem procedury jest:

Utworzenie wewnętrznego narzędzia, które zwiększy monitorowanie, wykrywanie i rozwiązywanie sytuacji związanych z wystąpieniem nieprawidłowości rozumianych jako zachowane lub praktyki, które stanowią nadużycia lub przekroczenia w stosunku do przyjętych w podmiocie regulacji oraz obowiązujących przepisów prawa.

Osoba dokonująca zgłoszenia zobowiązana jest do zapoznania się z:

  1. Procedurą wewnętrznych zgłoszeń naruszeń prawa, podejmowania działań następczych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Obornikach

Zgłoszenia naruszeń prawa mogą być przekazywane z zachowaniem poufności za pomocą następujących kanałów funkcjonujących w Szpitalu:

1. wypełnienie formularza: wzór formularza zgłoszenia naruszeń prawa dostępny na stronie internetowej szpitala: https://www.szpital.oborniki.info/ w zakładce „Sygnalista”

2. dedykowanego adresu pocztowego:

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach

ul. Szpitalna 2, 64-600 Oborniki, pok. 15

W celu zachowania pełnej anonimowości, zgłoszenie powinno być wysłane w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „Poufne” umieszczonej w kolejnej kopercie opatrzonej klauzulą „zgłoszenie nieprawidłowości – naruszenie prawa”. Przesyłka przekazywana jest bezpośrednio do rąk własnych osobie upoważnionej do obsługi naruszeń prawa. Korespondencja ta nie podlega rejestracji na zasadach ogólnych obowiązujących w SP ZOZ w Obornikach

3. dedykowanego adresu e-mal: sygnal@szpital.oborniki.info w postaci elektronicznej.

Aby treści zgłoszenia wysłane w formie elektronicznej były odpowiednio chronione należy je zaszyfrować. Zaszyfrowany plik należy wysłać jako załącznik wiadomości za pomocą dedykowanej skrzynki mailowej sygnal@szpital.oborniki.info. Hasło do zaszyfrowanego wcześniej pliku należy przesłać na adres drugiej skrzynki mailowej: sygnal2@szpital.oborniki.info.

4.tradycyjnego poprzez umieszczenie pisemnego zgłoszenia w dedykowanej do tego celu skrzynce pocztowej z napisem „Zgłoszenia nieprawidłowości SYGNALISTA”znajdującej się na ścianie pod tablicą informacyjną (budynek F administracji, półpiętro schody do administracji).

5. bezpośrednio (ustnie) w siedzibie Szpitala w Obornikach – gdy zgłaszający wystąpi z wnioskiem o zorganizowanie bezpośredniego spotkania, w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku.

Zgłoszenie może mieć charakter:

a) jawny – gdy sygnalista zgadza się na pełne ujawnienie tożsamości zarówno osobom zaangażowanym w wyjaśnieniu zgłoszenia jak i osobom postronnym;

b) poufny – gdy sygnalista podlega ochronie przed dostępem osób nieupoważnionych, szczególnie poprzez utajnienie danych sygnalisty

Sygnaliści

1. Procedura i jej postanowienia mają zastosowanie do poniższych grup osób uprawnionych do dokonywania zgłoszenia:

1) obecni i byli pracownicy Szpitala w Obornikach,

2) kandydaci do zatrudnienia w szpitalu, jeśli informacje dotyczące nieprawidłowości pozyskali w trakcie procesu rekrutacji lub innych procesów poprzedzających nawiązanie stosunku pracy,

3) osoby świadczące pracę na rzecz Szpitala na innej podstawie niż stosunek pracy,

wolontariusz, praktykanci, stażyści,

4) przedsiębiorca,

5) osoby pracujące pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy i dostawcy Szpitala,

6) inne osoby w jakikolwiek sposób pomagający w dokonaniu zgłoszenia nieprawidłowości.

2. Zgłoszenie opatruje się numerem sprawy. Nadany numer ujmuje się w rejestrze zgłoszeń wewnętrznych, o którym stanowi art. 29 ust. 1 ustawy.

3. Zgodnie z zasadą dobrej wiary każda osoba uprawniona do dokonania zgłoszenia powinna zgłosić nieprawidłowość, jeśli istnieją po jej stronie uzasadnione podstawy, by sądzić, że przekazywane informacje są prawdziwe.

4. W złej wierze pozostaje zgłaszający, który działa w celu sprzecznym z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

5. Status sygnalisty może uzyskać każdy zgłaszający, chyba że wstępna analiza zgłoszenia daje podstawy do przyjęcia, iż zgłaszający w sposób oczywisty działał w złej wierze (domniemanie dobrej wiary).

6. Jeśli zgłaszający nie dokonał zgłoszenia anonimowo, osoba odpowiedzialna za obsługę zgłoszeń potwierdza przyjęcie zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

7. Przekroczenie terminu, o którym mowa powyżej, uzasadniona jest wyłącznie w razie konieczności podjęcia dodatkowych czynności w ramach wstępnej analizy zgłoszenia ( np. konieczność uzupełnienia zgłoszenia, zgromadzenie dodatkowych dowodów). Wstępna analiza zgłoszenia nie może trwać dłużej niż 14 dni.